Zatrucie ksylitolem u czworonogów. Na co należy przyuważyć?

Sporo towarów obejmuje mieszankę słodzącą – ksylitol. Niemniej, że ksylitol jest na dobre bezpieczny do spożycia poprzez ludzi, jest gderający dla piesków.

Co oznacza ksylitol? Rad udziela lecznica dla zwierząt krosno

W trakcie ostatnich kilku latek nastał spory wzrost używania substytutów monosacharydu i środków słodzących. Przykładowym z najczęstszych jest ksylitol, który jest naturalnie występującym alkoholem cukrowym znajdującym się w wybranych wytworach i warzywach.

Jakoś ksylitol można odszukać w wielu produktach, jak chociażby bezcukrowe gumy do żucia i witaminy do żucia, staje się on dodatkowo co chwila w wyższym stopniu słynny w chlebach. To znaczy, że istnieje możliwość, iż może stać się dotychczasowy w ciastach i innych czułych specjałach.

Ksylitol jest również czasem określany jako „cukier brzozowy”, z tego powodu główne jest, ażeby drobiazgowo sprawdzić ewidencję podzespołów przed dostarczeniem cokolwiek psu. O ile nie jesteś pewien, dniami i nocami zachowaj rezerwę.

Jaka ilość ksylitolu jest marudząca dla psów?

Poniekąd bardzo małe ilości ksylitolu mogą pobudzać patetyczne dylematy uzdrawiające. Biorąc pod uwagę wielorakie ilości ksylitolu występujące w wielorakich towarach, ilość produktu, która musi zostać wtranżolona, ażeby pojawiła się toksyczność, jest wieloraka.

Z tego powodu nadzwyczaj niebagatelne jest, aby na wstępie skontaktować się z łapiduchem weterynarii bądź Vets Now, jeżeli upatrujesz, iż Twoje zwierzę spałaszowało jakąkolwiek ilość ksylitolu.

Z jakiego powodu ksylitol jest tak groźny dla psinów?

Poziom monosacharydu we krwi jest nadzorowany przez insulinę, która jest hormonem oswobadzanym poprzez trzustkę. U ludzi ksylitol nie cuci emancypowania insuliny, jakkolwiek u czworonogów ksylitol jest galopem asymilowany i pobudza ostrą stymulację emancypowania insuliny, co później prowadzi do pośpiesznego ubytku szczebla cukru we krwi (hipoglikemii).

Duże porcje ksylitolu mogą dodatkowo pobudzać nieodwracalne uszkodzenie wątroby.

Jakie są objawy zatrucia ksylitolem u psów?

Po spożyciu ksylitolu u psinów objawy pojawiają się w większości wypadków podczas 30 minut (choć mogą stać się niezwykle rychłe albo toczyć się chociażby do 12 godzin). Objawy zatrucia ksylitolem u czworonogów mogą obejmować:

ile żyje pies z padaczką?

czy psy boją się petard?

szczeniaki po cesarskim cięcu

trąd skóry u psa

pies wymiotuje w nocy

pies ma zatwardzenie i wymiotuje

pies wymiotuje i ma biegunkę z krwią

przegrzanie u psa – objawy

Jakie jest leczenie zatrucia ksylitolem u psinę?

Nie powinno się pobudzać wymiotów ani dawać czworonogowi niczego doustnie, chyba że konował weterynarii bezpośrednio zaordynuje takie kontynuowanie. Jakkolwiek by było nie ma remedium na zatrucie ksylitolem, przydatne jest prędkie leczenie poprzez doktora weterynarii. Leczenie może się różnić w porównaniu do tego, jak dawno temu Twój faworyt pochłonął ksylitol.

Opcje leczenia obejmują spowodowanie wymiotów, ażeby zakazać dalszemu asymilowaniu toksyny. Hospitalizacja celem sensu przekazania glukozy, aby sanować hipoglikemię, jeżeli jest obecna. Wespół z płynami dożylnymi i specyfikami chroniącymi przed niedociągnięciem wątroby.

Related Posts